SIA “ Jēkabpils siltums” informācija par tarifa izmaiņām kopš 2022. gada energoresursu krīzes un tarifa pārskatīšanas nepieciešamību
Pēdējo nedēļu laikā vairākkārt izskanējusi informācija par Sabiedrības ar ierobežotu atbildību“Jēkabpils siltums” (turpmāk – Sabiedrība) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifa plānotajām izmaiņām.
Kā zināms, ka 2. jūlijā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā tika iesniegts jauns siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifa projekts (turpmāk – tarifs), kas paredzēja tarifu paaugstināt no 58.56 EUR/MWh uz 97.01 EUR/MWh.
Pēc sarunām ar Jēkabpils novada pašvaldības vadību, šis tarifa projekts tika atsaukts. Jēkabpils novada pašvaldība lūdza pārskatīt tarifa veidojošās pozīcijas un rast iespēju tarifu samazināt. Pēc tarifa veidojošo pozīciju pārskatīšanas un kopīgām sarunām, tika nolemts samazināt peļņas procentus no 10% uz 4%, kā rezultātā samazinājās tarifs. Regulatoram koriģētais tarifa projektsatkārtoti tiks iesniegts š. g. 29.jūlijā un tas paredz salīdzinoši mazāku tarifa pieaugumu.
Izbūvētas divas jaunas katlu mājas, jo esošās bija tehniski nolietojušās
Kā ziņots iepriekš, Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Jēkabpils siltums” īstenoja divus Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projektus, izbūvējot divas jaunas katlu mājas. Projektu realizācijas mērķis bija veicināt vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu (AER) centralizētajā siltumapgādē, aizstājot centralizētā siltumapgādes sistēmā izmantotos fosilos energoresursus ar AER, tādā veidā nodrošinot nepārtrauktu un stabilu siltumenerģijas piegādi esošiem patērētājiem, kā arī nodrošināt siltumenerģijas tarifa prognozējamību un stabilitāti ilgtermiņā.
Jaunas šķeldas katlu mājas pilsētai bija reāla nepieciešamība, jo tuvākā laikā, sākot no 2025. gada Tvaika katlu māja vairs nebūtu ekspluatējama ekoloģijas prasību izpildes neiespējamības dēļ, kā arī abās katlu mājās – gan Tvaika ielā, gan arī Ķieģeļu ielā iekārtas ir nolietojušās.
Pirms projektu īstenošanas bija arī energoresursu krīze, kad 2022. gadā siltumenerģijas tarifs tika palielināts līdz pat 170.86 EUR/MWh.
Ņemot vērā toreizējo situāciju dabasgāzes tirgū,jaunā biomasas katlumāja bija alternatīvs risinājums kā palielināt enerģijas efektivitāti, samazināt izmaksas par kurināmo.
Ņemot vērā, ka Ķieģeļu ielas katlumāja patērē tikai dabasgāzi, tad kurināmā izmaksas radīja būtisku spiedienu uz siltuma ražošanas tarifu.
Uzņēmuma veiktā analīze parādīja, ka ilgtermiņā ekonomiski visizdevīgākā ir ar šķeldu kurināmā katlu māja, turklāt uzņēmums varēs izpildīt visas vides normatīvu prasības, pilnībā pārtraucot tādu videi un cilvēkiem kaitīgo izmešu emisiju kā sēra dioksīds, vanādija pentoksīds un CO2 nonākšanu atmosfērā.
Galvenais ieguvums katlu māju darbībā ir zaļāsprimārās enerģijas izmantošana siltumenerģijas ražošanai, jo fosilā kurināmā vietā turpmāk tiks izmantots atjaunojamais energoresurss – šķelda. Turklāt ļoti būtisks aspekts ir tas, ka katlu mājas darbība neradīs siltumnīcefektu izraisošo gāzi - CO2, tādā veidā dodot ieguldījumu klimata pārmaiņu samazināšanā.
Bez tam, lai nepārtraukti nodrošinātu katlus ar kurināmo, uzņēmumā tika nodarbināti 8 operatori, 4 laboranti, kuri strādāja diennakts režīmā. Īstenojot projektu, tika samazināti nepieciešamie cilvēkresursi.
Vēl nozīmīgāks ieguvums ir tas, ka tarifs būs salīdzinoši stabils neatkarīgi no energoresursu cenu izmaiņām pasaulē, kā arī būs nodrošināta kurināmā diversifikācija.
Informācija par esošo siltumenerģijas tarifu un plānotajām tarifa izmaiņām
Runājot par tarifu, tad Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika paredz, ja par 10% mainās tarifa aprēķinam izmantotie prognozētie siltumenerģijas vai pārdotās elektroenerģijas apjoma rādītāji vai par 5% mainās tarifa aprēķinā iekļautās prognozētās kopējās izmaksas, komersants iesniedz jaunu tarifa projektu, kas balstīts uz koriģētajiem siltumenerģijas apjomiem un izmaksām.
Ņemot vērā, ka esošajā tarifa aprēķinā iekļautās prognozētās kopējās izmaksas palielinās par vairāk kā 5% un mainījās pārdotās elektroenerģijas apjoma rādītāji, Sabiedrībai ir pienākums iesniegt jaunu tarifa projektu.
Šobrīd spēkā esošais siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs sastāda 58.56 EUR/MWH, un tas ir aprēķināts saskaņā ar 14.08.2023. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (turpmāk – Regulators) lēmumu Nr.88 un būs spēkā līdz 2024.gada 30.septembrim.
Šobrīd spēkā esošais tarifs līdz 2024.gada 30.septembrim ir zems (otrs lētākais valstī), jo tarifā tika iekļauti iepriekšējā finanšu gadā radušies neparedzētie ieņēmumi, un siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs tika noteikts ar neparedzēto ieņēmumu komponenti 12 mēnešu periodam.
Ar to pašu 14.08.2023. Regulatora lēmumu Nr.88 tika noteikts siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs bez neparedzētajiem ieņēmumiem, kurš būs spēkā no 2024.gada 1.oktobra un tas būs 73.82 EUR/MWh.
Sabiedrībai ir piešķirta arī atļauja pašai saskaņā ar “Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku” noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā, iepirktās siltumenerģijas vai pārdotās elektroenerģijas cenu izmaiņu gadījumā. Līdz ar to, ja mainīsies kāds no iepriekšminētajiem faktoriem, Sabiedrība iesniegs tarifa izmaiņas.
Kopš iepriekšējā tarifa izskatīšanas 2023. gada augustā, notika būtiskas izmaiņas siltumenerģijas ražojošo iekārtu struktūrā. Tika uzbūvētas divas jaunas katlu mājas, darbību pārtrauca tvaika katls Tvaika ielā 4 un līdz ar to tika pārtraukta elektrības ražošana, kas ir pamats jauna tarifa izstrādei.
Sabiedrība š.g. 2 jūlijā iesniedza jaunu pilno siltumenerģijas tarifa projektu. Tarifu projekts iesniegts, ņemot vērā izmaiņas siltumenerģijas bilancē un siltumapgādes pakalpojuma nodrošināšanas izmaksās.Jāpiebilst, ka salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, siltumenerģijas ražošanas izmaksas ir palielinājušās visās siltumenerģijas tarifu veidojošās pozīcijās.
Iesniegtais tarifs bija 97.01 EUR/MWh ar prognozēto spēkā stāšanās laiku 2024. gada 1. decembris.
Pēc Jēkabpils novada pašvaldības aicinājuma siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifa projekts š.g. 18. jūlijā tika atsaukts.
Kā tika minēts iepriekš, tika veiktas korekcijas tarifa projektā, samazinot peļņas procentus no 10% uz 4%, kā rezultātā samazinājās tarifs. No plānotās peļņas Sabiedrība bija iecerējusi investēt infrastruktūras uzturēšanā un attīstībā katlumājās Jēkabpilī, Celtnieku un Dārzu ielās, gan sakārtojot mazās lauku katlumājas. Līdz ar peļņas % samazinājumu, plānotās ieceres tiks sašaurinātas.
Koriģētais tarifa projekts tiks iesniegts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai uz izskatīšanu š.g. 29. jūlijā. Tas būs 88.55 EUR/MWh ar iespējamos spēkā stāšanās datumu 2024. gada 1. decembris.
Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, siltumenerģijas ražošanas izmaksas ir palielinājušās visās siltumenerģijas tarifu veidojošās pozīcijās. Kurināmā izmaksas pieaugs par 32%, būtiski pieaugs procentu maksājumi, kas saistīti ar Valsts kases kredītu par projektu īstenošanu – 43212%, kas arī lielākais tarifa pieaugumu ietekmējošais faktors, būtisks pieaugums ir pamatlīdzekļu nolietojumā - 44%, kas arī saistīts ar jaunajām katlu mājām, darba samaksa ar sociālās apdrošināšanas iemaksas pieaugs par 6.95%, savukārt pārējo mainīgo izmaksu sadaļā vērojams 98% samazinājums, kas skaidrojams ar to, ka tarifu projektā nav neparedzētie ieņēmumi/izdevumi, samazināsies iekārtu remonta un uzturēšanas izmaksas – 6% apmērā.
Kopumā mainīgās izmaksas pieaugs par 79%, bet pastāvīgās izmaksas – 38%. SIA “Jēkabpils siltums”prognozē, ka lietotājiem nodotā siltumenerģija nākamajā sezonā palielināsies par 2432.49 MWH jeb 4.08%.
Sabiedrība strādā pie tā, lai iedzīvotājiem tiktu nodrošināta kvalitatīva un nepārtraukta centralizētā siltumapgāde, kā arī tiktu nodrošināta siltumenerģijas tarifa prognozējamība un stabilitāte ilgtermiņā.
SIA "Jēkabpils siltums"